sobota, 25 marca 2017

Various - Textures (1996)

Data zakupu: 9 marca 2017 roku

Składak Textures to niejako podsumowanie bardzo nowatorskiej i ciekawej serii pod nazwą Trance Europe Express. Były to składanki zawierające wyłącznie unikatowe i najczęściej nagrane specjalnie na tą okazję utwory różnych wykonawców z kręgu muzyki elektronicznej. Zgodnie z nazwą - wyłącznie z Europy (później powstały też składaki zawierające twórców amerykańskich i australijskich). Pojawili się tam prawie wszyscy znaczący artyści, jak i wielu mniej znanych, choć czasem równie ciekawych.

Po trzech latach od publikacji pierwszej składanki poproszono dwóch znanych i popularnych DJ-ów aby zmiksowali najciekawsze ich zdaniem nagrania. Pierwszy dysk należy do Darrena Emersona (wtedy muzyk zespołu Underworld), a drugi do Aleksa Patersona (czyli szefa The Orb). Jako, że oba zespołu należą do moich ulubionych, nie mogłem w żaden sposób pominąć tych miksów. 

Emerson, zgodnie z filozofią macierzystego zespołu, postawił na transowość, taneczność i mocniejsze uderzenie. Co prawda zaczyna się dość łagodnie, ale dość szybko wchodzi mocny beat i kawałki mieszają się jeden z drugim niczym na jakimś techno party. Niestety, całość mocno zalatuje nudą - przede wszystkim dobór kawałków jest słaby - dominuje zwykłe techno, trance i hard house - rzecz na dłuższą metę nudna.

Co innego Paterson - to głównie dla tego dysku kupiłem ten składak. Aleks miksuje kawałki w inny sposób - nie stawia na rytm, lecz na klimat. Dzięki temu pomieszanie nagrań Aphex Twina i Biosphere tworzy niesamowitą mieszankę, która klimatycznością powala na kolana. Dalej jest tylko lepiej - utwory przechodzą jeden w drugi, częstokroć nie da się nawet powiedzieć czy już jeden z nich się skończył, czy zaczął już kolejny. Na tym dysku dominuje ambient, ale nie brak też bardziej tradycyjnej elektroniki, techno a nawet drum'n'bassu. Całość jest znakomita i tylko jeden szkopuł lekko psuje odbiór. Otóż cały miks został nagrany w... mono. Tak, dźwięku stereo tu nie uświadczymy, co odbija się na jakości całego zestawu. Jednak i tak uwielbiam ten miks.

Wydanie dość ciekawe - podwójny digipak spakowany w tekturowe pudełko. W środku książeczka ze zdjęciami muzyków pojawiających się na płycie i paroma słowami podsumowującymi cztery pierwsze płyty z serii Trance Europe Express. Kolorystyka dość słaba, zdjęcia jeszcze słabsze... Ale i tak fajnie to wygląda.

Ocena płyty nr 1: 2/5
Ocena płyty nr 2: 5/5

Przód

Tył

Bok

Środek

Rozłożona książeczka

Wnętrze książeczki 1

Wnętrze książeczki 2

Wnętrze książeczki 3

Wnętrze książeczki 4

Wnętrze książeczki 5

Wnętrze książeczki 6

Wnętrze książeczki 7

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz