czwartek, 21 sierpnia 2014

Kraftwerk - The Mix (1991)

Data pierwszego zakupu: ??????
Data ponownego zakupu: 19 sierpnia 2014 roku

Ponownie jak w przypadku White Zombie, jest to płyta, którą już kiedyś miałem, ale nie zapisałem kiedy to było. Nieistotne. The Mix był pierwszym albumem Kraftwerku jaki poznałem. Kupiłem sobie piracką kasetę, która, niestety, była okrojona - brakowało utworów Pocket Calculator/Dentaku i Homecomputer. Te poznałem dopiero później, dzięki wypożyczeniu albumu w wypożyczalni płyt CD. Muszę przyznać, że od samego początku spodobała mi się ta płyta. Nie dość, że otrzymałem większość najbardziej znanych utworów zespołu, to w dodatku wszystko brzmiało wtedy niesamowicie nowocześnie. I trzeba przyznać, że brzmieniowo nawet się nie zestarzała ta płyta. Owszem momentami czuć, że to album z 1991 roku, niektóre dźwięki zalatują lekko latami 80-tymi, ale poza tym jest naprawdę dobrze. Ciekawie było poznawać starsze płyty Kraftwerku i odkrywać różnice pomiędzy wersjami oryginalnymi i zmiksowanymi. A różnic jest sporo.

Przede wszystkim utwory promujące album, czyli The Robots i Radioactivity. Oba zyskały dwa razy szybsze tempo, co diametralnie zmienia ich odbiór. Radioactivity jest w dodatku okraszone nowym tekstem, nieobecnym w wersji oryginalnej. Computer Love i Pocket Calculator mają dodatkowe linie melodyczne, natomiast Homecomputer i Music Non Stop zostały zmiksowane z innymi nagraniami z adekwatnych płyt (Homecomputer z utworem It's More Fun to Compute, a Music Non Stop z Boing Boom Tschak). Krótsza wersja Autobahn rozczarowuje małą innowacyjnością (choć również zawiera dodatkowy tekst), natomiast suita Trans Europe Express jest równie nudna jak oryginał - nigdy się do niej nie przekonam. W dodatku brzmi ona najbardziej podobnie do wersji oryginalnej (zwłaszcza jeżeli chodzi o konstrukcję suity). W sumie jest to jednak bardzo udany album, do którego chętnie powracam.

Wydanie jest, niestety, brzydkie. Okropna okładka, nieciekawe zdjęcia i maksymalny minimalizm w opisie płyty (ledwo kilka linijek tekstu). Oczywiście posiadam wersję anglojęzyczną - te po niemiecku osiągają bardzo wysokie ceny.

Ocena muzyki: 3/5 | Link do Spotify

Single: Radioactivity, The Robots

Okładka

Tył

Bok

Środek

Rozłożona okładka

Wnętrze wkładki 1

Wnętrze wkładki 2

Wnętrze wkładki 3

Wnętrze wkładki 4

Wnętrze wkładki 5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz