wtorek, 28 stycznia 2014

SBB - Follow My Dream (1978)

Data zakupu: 3 stycznia 2013 roku

No i wkroczyłem w ubiegły rok. Mała statystyka: 22 płyty CD zakupione (żadna nie została wydana w 2013 roku), w tym 5 już opisałem (czyli był to ponowny zakup). Tym razem nie było jakieś dominującego wykonawcy - najwięcej płyt, bo aż 3, zakupiłem SBB i Dead Can Dance, po 2 - Prince'a, Yes i Petera Gabriela. Tak jakoś wyszło - w tym roku zapewne będzie podobnie. 

Follow My Dream to album wyjątkowo klasyczny - jest chyba najbardziej znaną płytą zespołu. Pierwszy album przygotowany na rynek zachodni, nagrany w RFNie, zawierający niektóre znane już motywy, ale w większości wypełniony nową muzyką. I, co ciekawe, momentami dość przystępną (utwór tytułowy). SBB ponownie nagrało dzieło składające się z dwóch długich suit, ale tym razem postanowili podzielić je na poszczególne części - co ułatwia odsłuch i orientację. No i ponownie wznieśli się na wyżyny swoich możliwości, z jednym małym wyjątkiem - gitary Apostolisa jest tu wyjątkowo mało. Dominują syntezatory Skrzeka - jest to chyba najbardziej elektroniczne dokonanie zespołu. Nie zmienia to faktu, że album jest doskonały, spokojnie można powiedzieć, że to jedno z ich najlepszych dokonań (powalający duet perkusyjno-klawiszowy w 3rd Reanimation czy popis Skrzeka w (Żywiec) Mountain Melody). Szkoda tylko, że obie suity zostały tak zamęczone na koncertowych albumach - co druga taka płyta zawiera suitę Going Away...

Jako bonusy mamy 3 doskonałe kawałki. Świetne Królewskie marzenie Apostolisa z delikatnym, ambientowym tłem, niezłe Dla przyjaciół, czyli Skrzek solo, no i fenomenalna suita Wiosenne chimery z fortepianowym wstępem i ogniem perkusji w dalszej części. 

Okładka też jest chyba najbardziej znana ze wszystkich płyt SBB. Dziwaczna, ale za to kolorowa. Jak zresztą cały digipak. Co ciekawe - nigdy w żadnym sklepie nie widziałem wydania w digipaku. Tą wersję dorwałem na Allegro i w sumie się cieszę - ładnie jest wydana. Dobrze, że w książeczce zamieszczone zostały zdjęcia z filmu Follow My Dream - zawsze to jakaś odmiana po zwykłych zdjęciach muzyków.

Ocena muzyki: 4/5

Okładka

Tył

Bok

Środek

Rozłożona książeczka

Wnętrze książeczki 1

Wnętrze książeczki 2

Wnętrze książeczki 3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz