czwartek, 6 lutego 2014

Peter Gabriel - Us (1992)

Data zakupu: 5 kwietnia 2013 roku

Us to pierwszy album jaki wypożyczyłem w wypożyczalni płyt CD w Music Cornerze na ul. Św. Jana w Krakowie. Stąd mam do niej pewien sentyment. Byłem zafascynowany brzmieniem utworu Digging in the Dirt - jak dla mnie brzmiał on wtedy absolutnie nowocześnie i niespotykanie. I cały album jest właśnie taki - pełen nowoczesnych i niespotykanych wcześniej dźwięków, co słychać szczególnie właśnie w Digging... ale też w Only Us, Fourteen Black Paintings czy Secret World. Bardzo podobało mi się brzmienie tego albumu, słuchałem go namiętnie przez pewien czas i właśnie dzięki tej płycie w ogóle zainteresowałem się twórczością solową Gabriela (co ciekawe, zespołu Genesis nie lubię do dziś). Dominują spokojne klimaty w rodzaju pięknego Love to Be Loved, delikatnego Blood of Eden czy nieziemskiego, prawie ambientowego Only Us. Fourteen Black Paintings to w ogóle mistrzostwo tworzenia klimatu, a Secret World ma cudowne zakończenie. Są też, niestety, 3 zgrzyty. Po pierwsze singlowy Steam - wtedy go lubiłem, głównie za sprawą bardzo nowatorskiego teledysku. Ciekawe, że obecnie na te komputerowe animacje ciężko patrzeć, a dużo starszy klip do Sledgehammera nadal wygląda dobrze. Nie ma to jak analogowa technologia... Teraz już nie przepadam za tym kawałkiem, uważam, że jest przede wszystkim za długi. Drugi zgrzyt to Kiss That Frog - tego utworu nigdy nie lubiłem, choć ma fajny beat. A trzeci to Washing of the Water - delikatna ballada, oparta na brzmieniu fortepianu - zawsze wydawała mi się odstająca od tej płyty. Ale reszta to już bardzo porządne, popowe, elektroniczne i rockowe kawałki.

Dużym plusem tej płyty jest gruba książeczka. Do każdego utworu powstał osobny rysunek, mamy poza tym teksty utworów i wyczerpujące informacje personalne. Okładka ciekawa (analizują ją w najnowszym Teraz Rocku), niejednoznaczna.

Ocena muzyki: 3/5

Single: Digging in the Dirt, Steam, Blood of Eden, Kiss That Frog

Okładka

Tył

Bok

Środek

Rozłożona książeczka

Wnętrze książeczki 1

Wnętrze książeczki 2

Wnętrze książeczki 3

Wnętrze książeczki 4

Wnętrze książeczki 5

Wnętrze książeczki 6

Wnętrze książeczki 7

Wnętrze książeczki 8

Wnętrze książeczki 9

Wnętrze książeczki 10

Wnętrze książeczki 11

2 komentarze:

  1. ale piękne wydanie.. muszę sobie sprawić Us - ja polecam So - ostatnio o nim pisałem sobie.. no i jeszcze jedno.. Music Corner - uwielbiałem to miejsce gdy chwilkę pomieszkiwałem w Krakowie!!! Jeszcze istnieje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Music Corner nadal istnieje, choć w innym miejscu niż kiedyś - na Św. Tomasza, zaraz przy placu Szczepańskim. Rzadko tam bywam, niestety, kompletnie mi nie po drodze, odkąd się wyprowadziłem z Krakowa (choć nadal w nim pracuję).

      Usuń