piątek, 28 lutego 2014

Yes - Drama (1980)

Data zakupu: 17 października 2013

Może to wydać się dziwne, ale Drama to moja druga (po Fragile) ulubiona płyta Yes. Jakiś czas temu miałem jazdę na nią. Oto co napisałem na forum 80s.pl:

Ostatni album nagrany przed rozpadem zespołu w 1981 roku. Kolejne roszady w składzie, tym razem oprócz wiecznie odchodzącego i powracającego Ricka Wakemana zabrakło Jona Andersona. Przez wielu rzecz nie do pomyślenia stała się faktem. Na ich miejsce wskoczył duet The Buggles czyli Geoff Downes na klawiszach i Trevor Horn na wokalu. Ten skład przygotował całkowicie nowy materiał, mocno już wbiegający w lata 80. Płyta okazała się być dużo mocniejsza i nowocześniejsza brzmieniowo, a zarazem mająca sporo melodyjności. Takie utwory jak Into the Lens, Run Through the Light czy Tempus Fugit to już zdecydowanie lata 80. - jest i przebojowo i melodyjnie, no i dość rytmicznie. Natomiast do poprzedniej dekady nawiązuje przede wszystkim długi Machine Messiah z bardzo hard rockową gitarą Howe'a. 

Album mocno niedoceniany (zwłaszcza przez redakcję Tylko Rocka - we wkładce o Yes został zmiażdżony), lecz moim zdaniem bardzo dobry album przełomu lat 70. i 80. - trochę starego i trochę nowego.

Do tego świetna okładka, ponownie autorstwa Rogera Deana, ciekawe bonusy, dokładnie słychać, dlaczego dobrze się stało, że poprzedni skład nie nagrał tej płyty z tego co mieli (ostatnie cztery kawałki to sesja jeszcze w poprzednim składzie). Interesujące są też instrumentalne kawałki, które nie weszły na płytę. 

Ocena muzyki: 5/5 | Link do Spotify

Single: Into the Lens

Okładka

Tył

Bok

Środek

Rozłożona książeczka

Wnętrze książeczki 1

Wnętrze książeczki 2

Wnętrze książeczki 3

Wnętrze książeczki 4

Wnętrze książeczki 5

Wnętrze książeczki 7

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz