środa, 20 listopada 2013

SBB - Wołanie o brzęk szkła (1978)

Data zakupu: 9 sierpnia 2011 roku

To mój ulubiony album SBB. Podoba mi się cała podstawowa płyta, a i bonusy są zacne. Najczęściej w tych długasach SBB podobają mi się bardziej pewne fragmenty, a inne mniej. A tutaj zachwycają mnie one od początku do końca. Na początek mamy balladowy początek z fajnym motywem gitarowym, który świetnie współgra z natchnioną partią wokalną Skrzeka (i przy okazji, ze świetnym tekstem). Potem jest genialna solówka Apostolisa, natomiast druga część kawałka zaczyna się fragmentem z harmonijką ustną Skrzeka - brzmi lekko bluesowo, ale jednak dość mrocznie i tajemniczo, aby potem przejść w świetne granie na klawiszach. Natomiast drugi utwór, Odejście, to skrócona i przerobiona wersja utworu, którym zachwycałem się na Ze słowem... Zamiast długiego wstępu na gitarze mamy krótkie przygrywanie na buzuki, tym razem na tle pulsujących syntezatorów, natomiast psychodeliczna wstawka została mocno skrócona i ma bardziej przyswajalną formę. Świetne utwory.

Jako bonus dorzucono singiel nagrany podczas tej samej sesji. Bitwy na obrazach charakteryzuje szybkie tempo, wyrazisty motyw syntezatorowy i dynamiczny śpiew Skrzeka. Natomiast Uścisk w dołku to już granie instrumentalne, z fajnymi klawiszach w roli głównej. Pozostałe dwa utwory zostały nagrane z ś.p. Tomaszem Szukalskim na saksofonie. Muzykowanie latem to inna wersja pierwszej części kawałka tytułowego, z mocno rozbudowanym intrem i pełna solówek, natomiast Fikołek to już improwizacja całego zespołu. Bardzo przyjemne granie, co czyni ten album chyba najlepiej wypełniony doskonałą muzyką ze wszystkich remasterów płyt SBB.

Wydanie w zwykłym pudełku - i dobrze, digipaki Metal Mind Productions wypadają dość topornie, choć nie najgorzej. Bardzo podobają mi się zdjęcia ze środka, zwłaszcza to z całym zespołem w studio. Oczywiście nie brakuje tekstów Skrzeka i Macieja Wilczyńskiego - bardzo ciekawych.

Ocena muzyki: 5/5

Okładka

Tył

Bok

Środek

Rozłożona książeczka

Wnętrze książeczki 1

Wnętrze książeczki 2

Wnętrze książeczki 3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz