wtorek, 10 grudnia 2013

Prince and the Revolution - Around the World in a Day (1985)

Data zakupu: 21 grudnia 2011 roku

Pod koniec 2011 roku postanowiłem nadrobić zaległości w zakupach płyt Prince'a i skompletować w końcu większość jego płyt z lat 80-tych i pierwszej połowy lat 90-tych ubiegłego wieku. Na początek poszła ta płyta. Wydana w 1985 roku, po wielkim sukcesie Purple Rain była dowodem na odwagę młodego artysty i chęć rozwijania się. Nie była zwykłą kontynuacją słynnej płyty, lecz raczej logicznym rozwinięciem. Aranże uległy uproszczeniu (minimalizm w utworze tytułowym i Paisley Park), pojawiły się też eksperymenty brzmieniowe (Temptation), choć nie brakowało także nawiązań do poprzednich dokonań Księcia (The Ladder). Całość wypadła zaskakująco dobrze i ciekawie. Oczywiście nie brakło też przebojów (Raspberry Beret, Pop Life), gitarowego grania (America, genialna pierwsza część Temptation) czy obowiązkowej pościelówy (Condition of the Heart, ze świetnym, instrumentalnym intrem). Udany album.

Z jego zdobyciem wiąże się pewna historia. Wypatrzyłem go na kasecie pirackiej w dawnej Galerii Centrum w Krakowie (róg Św. Anny i Wiślnej). Było to sporym zaskoczeniem, gdyż nie spodziewałem się zdobyć tej płyty inaczej niż przez wypożyczalnię płyt CD. No i w dodatku było to wydanie TAKTu - które to wtedy uwielbiałem. Nadal mam okładkę tej kasety.

Wydanie CD takie jak inne Prince'a - grubsza książeczka z tekstami (grafiki w stylu Purple Rain i 1999). Co ciekawe na okładce nie ma Księcia! To rzadki przypadek - podobny wydarzył się w przypadku płyt Batman, 1999, Black Album i The Rainbow Children

Ocena muzyki: 4/5 | Link do Spotify

Single: Raspberry Beret, Pop Life, America, Paisley Park

Okładka

Tył

Bok

Środek

Rozłożona wkładka

Wnętrze książeczki 1

Wnętrze książeczki 2

Wnętrze książeczki 3

Wnętrze książeczki 4

Wnętrze książeczki 5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz