wtorek, 14 maja 2013

Jane's Addiction - Ritual de lo Habitual (1990)

Data zakupu: 30 grudnia 1997 roku

W 1996 roku odkryłem komis płytowy na ul. Karmelickiej o nazwie Pop Magic. Sporo płyt tam sprzedałem, zarobiłem nawet na wakacje nad morzem. Niestety, pod koniec 1997 roku zadzwonili do mnie z komisu, że właśnie go likwidują i żebym podszedł odebrać płyty, które nie zeszły oraz pieniądze za wcześniej sprzedane. Okazało się, że właściciel nie ma kasy, więc powiedział, abym wybrał sobie coś z towaru (czyli innych płyt). Dzięki temu w moje ręce wpadła m.in. ta płyta Jane's Addiction.

Muzycznie można ją podzielić na dwie części (jak było na winylu). Pierwsze pięć utworów to dynamiczne, hard rockowe kawałki - choć w Obvious mamy trochę reggae. Ta część mniej mi się podoba - najlepiej wypada singlowy Been Caught Stealing. Druga część to długie, mocno balladowe oblicze zespołu, choć nie brakuje też nawiązań do rocka progresywnego (rozwinięcie genialnego Three Days, środek Then She Did). Jest też trochę muzyki klezmerskiej (Of Course). Te cztery kompozycje są naprawdę świetne i, moim zdaniem, decydują o klimacie płyty.

Posiadam, niestety, wydanie ocenzurowane - oryginalnej okładki brak, jest wersja zastępcza. Za to w środku są pełne teksty utworów, a nawet jakiś esej Farrella. Szkoda tylko, że wszystko jest czarno-białe...

Ocena muzyki: 4/5 | Link do Spotify

Single: Been Caught Stealing, Three Days, Stop!, Classic Girl

Okładka

Tył

Bok

Środek

Wnętrze książeczki 1

Wnętrze książeczki 2

Wnętrze książeczki 3

Wnętrze książeczki 4

Wnętrze książeczki 5

Wnętrze książeczki 6

Wnętrze książeczki 7

1 komentarz:

  1. To jest jakaś inna wersja tej płyty. Ja mam z okładką:
    http://janesaddiction.org/wp-content/uploads/2010/03/double_dose_ritual_cover.jpg

    OdpowiedzUsuń